23 września, 2023

Komisja Europejska omówi z Baku . dostawy azerbejdżańskiego gazu do Europy

Szef Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen i komisarz UE ds. energii Kadri Simson odwiedzą Baku i omówią z władzami Azerbejdżanu dostawy lokalnego gazu do Europy. Poinformowała o tym służba prasowa wydziału.


„Podczas wizyty zostaną omówione kwestie dotyczące strategicznego partnerstwa UE i Azerbejdżanu w dziedzinie energetyki w celu wzmocnienia roli Południowego Korytarza Gazowego w dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do krajów europejskich” – czytamy w raporcie.

Podano, że wycieczka zaplanowana jest na 18 lipca. Oczekuje się, że kierownictwo KE spotka się z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, ministrem energetyki Parvizem Szahbazowem, po prezesa państwowego koncernu naftowego SOCAR Rovshan Najaf.


Obecnie gaz wydobywany na szelfie Morza Kaspijskiego dostarczany jest do Europy Południowym Korytarzem Gazowym (SGC). Na początku lutego Simson oświadczył, że Unia Europejska opowiada się za zwiększeniem dostaw paliwa z Azerbejdżanu.

Jak zauważyła Komisja Europejska, SGC odgrywa kluczową rolę dla Europy, m.in. w świetle dywersyfikacji dostaw energii i zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.