22 czerwca, 2024

Akcje w USA spadły w środę po danych o rosnącej inflacji

Moskwa. 14 lipca. INTERFAX.RU – amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły w środę notowania na minusie po publikacji danych o przyspieszeniu inflacji w USA w czerwcu, ale do zamknięcia sesji zdołały znacząco zniwelować spadki obserwowane podczas handlu.

Jak wiadomo z raportu Ministerstwa Pracy, ceny konsumpcyjne (indeks CPI) w USA w czerwcu wzrosły o 9,1% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Tym samym inflacja przyspieszyła z 8,6% w maju i osiągnęła nowe maksimum w ciągu prawie 41 lat, od listopada 1981 roku. Analitycy oczekiwali średnio wzrostu o 8,8%.

„Inflacja nadal rośnie pomimo oczekiwań, że osiągnęła już szczyt”, powiedział Sima Shah, starszy strateg w Principal Global Investors.

Analitycy uważają, że dane o kolejnym przyspieszeniu inflacji staną się z pewnością ważnym argumentem dla Fed za aktywną podwyżką stóp na kolejnych posiedzeniach. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo recesji w gospodarce USA. Wskazuje na to również fakt, że rentowność 2-letnich amerykańskich obligacji rządowych przewyższa rentowność 10-letnich obligacji o około 25 punktów bazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.