20 maja, 2024

Ceny ropy wzrosły o 2% z powodu zakłóceń w dostawach

OPEC+ trzyma się polityki wydobycia ropy, unikając debaty o produkcji we wrześniu. Niektórzy norwescy naftowcy zastrajkują od 5 lipca. Obawy o dostawy podtrzymują wzrost cen ropy, przewyższając ryzyko recesji – sondaż

   Wykres oleju Brent w odstępach 5-minutowych

Ceny ropy wzrosły w piątek o 2%, kompensując znaczną część spadku z poprzedniej sesji, ponieważ zakłócenia podaży w Libii i oczekiwania na strajki w Norwegii przeważyły ​​nad oczekiwaniami, że spowolnienie gospodarcze może wpłynąć na popyt.

Kontrakty terminowe Brent wzrosły o 2,07 USD, czyli 1,9%, do 111,10 USD za baryłkę do 0911 GMT, po spadku do 108,03 USD za baryłkę na początku sesji.

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły o 1,80 USD (1,7%) do 107,56 USD za baryłkę, po wcześniejszym spadku do 104,56 USD za baryłkę.

Oba kontrakty spadły w czwartek o około 3%, kończąc miesiąc niżej po raz pierwszy od listopada.


„Nadal postrzegamy ryzyko cenowe jako przekrzywione w górę ze względu na ograniczone zapasy, ograniczone wolne moce produkcyjne i stłumioną reakcję krajów spoza OPEC+”, powiedział Barclays w nocie.


Narodowa Korporacja Naftowa Libii ogłosiła w czwartek zdarzenie siły wyższej w portach Es Sider i Ras Lanuf, a także na polu naftowym El Fel. Według NOC siła wyższa nadal obowiązuje w portach Brega i Zueitin.

Produkcja gwałtownie spadła, a dzienny eksport waha się między 365 000 a 409 000 baryłek dziennie, co oznacza spadek o 865 000 baryłek dziennie w stosunku do „normalnej” produkcji, podał Narodowy Komitet Olimpijski.

Gdzie indziej 74 norweskich pracowników offshore na platformach Equinor (EQNR.OL) Gudrun, Oseberg South i Oseberg East rozpocznie strajk od 5 lipca, poinformował w czwartek związek Lederne, co prawdopodobnie zatrzyma około 4% norweskiej produkcji ropy.

Ekwadorski rząd i przywódcy tubylczych grup osiągnęli w czwartek porozumienie w sprawie zakończenia trwających ponad dwa tygodnie protestów, które zatrzymały ponad połowę przedkryzysowej produkcji ropy naftowej o wartości 500 000 baryłek dziennie.

W czwartek grupa producentów OPEC+, w tym Rosja, zgodziła się po dwóch dniach spotkań trzymać się swojej strategii produkcyjnej. Jednak od września klub nie dyskutował o polityce.

Wcześniej OPEC+ podjął decyzję o zwiększeniu produkcji o 648 tys. baryłek dziennie (bpd) miesięcznie w lipcu i sierpniu, w porównaniu z poprzednim planem zwiększenia produkcji o 432 tys. baryłek miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.