20 maja, 2024

Rośnie ryzyko europejskiego kryzysu gazowego

Euro spadło dziś do najniższego poziomu od 20 lat, szybko przebijając tegoroczne dno (ustanowione w maju) i dołek z 2017 r.

Główną obawą jest to, że strefa euro zmierza w kierunku ostrej recesji, a katalizatorem prawdopodobnie będą ceny gazu ziemnego, które przekładają się na koszty energii. Rosja zmniejszyła dostawy gazu, rzekomo z powodu problemów z konserwacją, ale rośnie obawa , że ​​„konserwacja” stanie się stała.

Jeśli podaż „nie wróci po konserwacji, ponieważ prezydent Putin gra lub chce uderzyć w Europę, gdy boli, to plan zapełnienia magazynów gazu do końca lata prawdopodobnie nie zadziała”, Henning Gloystein, dyrektor ds. energii, klimatu i zasobów w Eurasia Group, powiedział CNBC telefonicznie.

Oto spojrzenie na referencyjne ceny TTF, które pod koniec zimy wzrosły z powodu niskich dostaw i strachu przed odcięciem. Tym razem skok był spowodowany bardziej wybiegającymi w przyszłość zakupami, ponieważ dostawy są teraz bliskie średniej. Problem polega na tym, że zapasy mogą się stąd wyrównać i nie zostaną wypełnione przed normalnym październikowym szczytem zapasów.

Ceny TTF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.