20 lipca, 2024

S&P obniża rating kredytowy Rosji w walutach obcych do „BB+” z „BBB-”

Międzynarodowa agencja ratingowa S&P Global Ratings obniżyła długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie zagranicznej z „BBB-” na „BB+”, a długoterminowy rating w walucie krajowej z „BBB” na „BBB-”, wynika z wiadomość na stronie agencji.

Operacja Rosji na Ukrainie wywołała surowe sankcje międzynarodowe, w tym przeciwko dużej części rosyjskiego systemu bankowego, wyjaśnił S&P. Według agencji zapowiedziane sankcje mogą mieć istotny bezpośredni i pośredni wpływ na działalność gospodarczą i handlową Rosji z zagranicą, a także jej stabilność finansową.
„Istnieje duża niepewność co do rozwoju konfliktu geopolitycznego i dodatkowych sankcji, a także ostatecznych konsekwencji gospodarczych i finansowych istniejących ograniczeń” – dodali.
Agencja zaznaczyła ratingi kredytowe Rosji na liście CreditWatch (ocena w trakcie przeglądu – nota TASS) z perspektywą negatywną. Wskazują na możliwość, że w ciągu najbliższych 90 dni S&P może ponownie obniżyć rating kraju. Sprawa zostanie rozwiązana „z większą jasnością co do pełnych makroekonomicznych skutków istniejących sankcji wobec Rosji i rozwoju konfliktu geopolitycznego” – dodała agencja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.