20 maja, 2024

Węgiel powraca, bo świat potrzebuje energii

Cięcia dostaw po rozpoczęciu konfliktu zbrojnego na Ukrainie zmusiły kraje do ponownego wykorzystania najbrudniejszych paliw kopalnych pomimo zobowiązań do walki ze zmianami klimatu

RYS.1

Świat w obliczu niedoboru surowców energetycznych przechodzi na węgiel w sytuacji niedoboru gazu i ropy, zaostrzonego konfliktem między Rosją a Ukrainą.

Wiele największych gospodarek świata, od Stanów Zjednoczonych przez Europę po Chiny, zwiększa krótkoterminowe zakupy węgla, aby zapewnić odpowiednie dostawy energii elektrycznej, pomimo deklaracji wielu krajów dotyczących zmniejszenia zużycia węgla w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Globalna konkurencja o węgiel, którego podaż również jest deficytowa ze względu na malejące od kilku lat inwestycje w nowe kopalnie i zasoby, doprowadziła w tym roku do rekordowych cen bazowych. Spotowe ceny węgla w australijskim porcie Newcastle, głównym dostawcy do Azji, po raz pierwszy w zeszłym miesiącu przekroczyły 400 dolarów za tonę.

Europa zwiększa również zakupy węgla do zasilania domów i fabryk po tym, jak Rosja odcięła dostawy gazu na kontynent. Wśród krajów importujących teraz więcej węgla są Niemcy, które obiecały wycofanie węgla jako źródła energii do 2030 roku. Minister gospodarki Robert Habek nazwał rosnące uzależnienie od węgla nieprzyjemnym, ale koniecznym.


„Wiele osób uważa teraz, że więcej węgla jest lepsze niż więcej Rosji”, powiedział Alex Msimang, partner w londyńskiej kancelarii prawnej Vinson & Elkins LLP.


Niektóre części Stanów Zjednoczonych zwiększają wykorzystanie energii z węgla, ponieważ duże zapotrzebowanie na energię elektryczną w ekstremalnych temperaturach grozi zamknięciem regionalnych sieci energetycznych tego lata.

Eksperci ds. energii twierdzą, że Chiny, największy światowy konsument węgla, zwiększają produkcję paliwa i jego wykorzystanie do wytwarzania energii, po ubiegłorocznych niedoborach, które spowodowały przerwy w dostawie prądu w całym kraju.

Indie są również silnie uzależnione od węgla, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na energię. Rahul Tongiya, starszy pracownik Centrum Postępu Społeczno-Gospodarczego w New Delhi, powiedział, że produkcja energii elektrycznej w tym kraju osiągnęła w kwietniu rekordowy poziom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.