13 kwietnia, 2024

Deutsche Bank przewidział recesję w gospodarkach Niemiec i Stanów Zjednoczonych

Analitycy Deutsche Bank spodziewają się recesji w gospodarkach Niemiec i Stanów Zjednoczonych, donosi MarketWatch.

Ich zdaniem na rynkach nastąpiły poważne zmiany po publikacji 13 lipca danych o przyspieszeniu wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych w czerwcu. Opierając się na ruchu akcji w USA i dolara amerykańskiego, który w czwartek osiągnął parytet z euro, eksperci wskazują, że rynki terminowe mają teraz 100% szans na recesję w amerykańskiej gospodarce przed końcem 2022 roku.

Ryzyko recesji wyparło inflację jako najważniejszy czynnik wpływający na rynki.

Eksperci Deutsche Banku przewidują również, że niemiecka gospodarka spadnie o około 1% w 2023 roku.

Ograniczenie dostaw gazu ziemnego, spowolnienie gospodarcze w USA i inne negatywne czynniki spowodują, że niemiecki PKB zacznie spadać w drugiej połowie tego roku. Analitycy powiedzieli również, że rekordowa inflacja nie osiągnęła jeszcze swojego szczytu, pisze Bloomberg.

Niedawne ograniczenie dostaw energii z Rosji wywołało alarm w Europie, zwłaszcza w Niemczech ze względu na ich duże uzależnienie od rosyjskiego gazu. Kluczową obawą jest to, że Kreml może wykorzystać remonty gazociągu Nord Stream 1 jako pretekst do całkowitego odcięcia dostaw.

„Rozsądne wydaje się założenie, że Rosja będzie nadal szukać sposobów na osłabienie działalności gospodarczej w Europie w odpowiedzi na zachodnie sankcje oraz finansowe i wojskowe wsparcie dla Ukrainy” – powiedział Deutsche Bank.

„To niekoniecznie musi oznaczać całkowite zamknięcie”, powiedzieli eksperci, ale „wpływ na produkcję przemysłową i niepewność gospodarczą prawie na pewno popchnie niemiecką gospodarkę w recesję w drugiej połowie 2022 roku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.