20 lipca, 2024

Ekspert przewiduje umocnienie rubla do 51 za dolara w lipcu

Rosyjska waluta rośnie już czwarty dzień w stosunku do dolara amerykańskiego i przygotowuje się do wzrostu w stosunku do juana podczas 10. sesji. Tymczasem inwestorzy czekają na decyzję rządu w sprawie parametrów skupu walut obcych w ramach wznowienia reguły fiskalnej.

„Wzmocnienie rubla jest nieuniknione przy braku interwencji”, ponieważ podatki i dywidendy, które mogą wynieść 1,7 biliona rubli, muszą zostać wypłacone w ciągu najbliższych 10 dni, powiedział Iskander Łuck, główny strateg ITI Capital w Moskwie. w notatce opublikowanej pod koniec wtorku.

Obecny kurs walutowy to „katastrofa” dla rosyjskiego budżetu i bez interwencji rubel prawdopodobnie umocni się do 51 wobec dolara i 8,1 wobec juana. Rubel umacnia się o 1,3% w stosunku do dolara w handlu w Moskwie do 54,7575, dodaje 1,7% do juana do 8,1614.

Lutsko powiedział, że juan stanie się „kluczową walutą rezerwową” dla Rosji, gdy gospodarka się przekształci. CNYRUB jest bliski rekordowo niskiego poziomu, a długie pozycje w juanie w stosunku do rubla na obecnych poziomach powinny przynieść ponad 30%, ponieważ kupowanie co najmniej 5 miliardów dolarów miesięcznie w „przyjaznych” walutach w ramach nowej reguły fiskalnej może prowadzić do deprecjacji w granicach 12-13 juanów.

Eksperci Rosbanku obliczyli, że w tym roku Rosja może wydać nawet 15 miliardów dolarów na zakup obcej waluty.

Rubel +1,4% w stosunku do euro do 55,7925, szósty dzień wzrostu. 10-letnie rządowe obligacje rublowe niewiele się zmieniły, ich rentowność wynosi 8,46%. Indeks Moskiewskiej Giełdy Rosji rośnie o 0,9% do 2 090,00. Cena ropy Brent spada o 1,2% do 106,07 USD za baryłkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.