20 lipca, 2024

Euro może spaść, jeśli EBC podniesie dziś stopy tylko o 25 pb

Euro odbiło się z powrotem do dwutygodniowego maksimum w stosunku do dolara w czwartek, gdy rosyjski gaz zaczął płynąć z powrotem kluczowym rurociągiem, ale inwestorzy byli ostrożni przed spodziewaną dziś podwyżką stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego.

Euro wzrosło o 0,42% do 1,02215 USD, cofając większość swojego znaczącego spadku od środy, kiedy osiągnęło szczyt w ciągu dnia wynoszący 1,0273 USD, najwyższy poziom od 6 lipca.

Euro zanotowało w tym tygodniu trzy sesje silnych wzrostów w związku z oczekiwaniami, że EBC może podnieść stopy o 50 punktów bazowych (pb) oraz z zapowiedzią agencji Reuters, że gazociąg Nord Stream 1 będzie gotowy do pracy na czas po 10-dniowym okresie konserwacji i na poziomie 40% przed zatrzymaniem.

Operator gazociągu powiedział, że wznowiono dostawy gazu, ale nie wiadomo jeszcze na jakim poziomie, a niemiecki regulator sieci wskazuje na 30% przepustowości.

W środę Unia Europejska zwróciła się do państw członkowskich o zmniejszenie zużycia gazu o 15% do marca jako pilny krok po tym, jak prezydent Władimir Putin ostrzegł, że dostawy rosyjskiego gazu przesyłanego przez największy gazociąg w Europie mogą zostać jeszcze bardziej ograniczone lub nawet odcięte.

„Ryzyko całkowitego odcięcia gazu w przyszłości z powodu politycznych sporów wokół wojny na Ukrainie pozostaje i ciąży na euro” – napisał strateg Commonwealth Bank of Australia Joseph Capurso w notatce do klientów, popierając zwiększoną zmienność.

Tymczasem rynki były podzielone co do tego, czy decydenci EBC podniosą stopy o 25 pb. lub pół punktu, aby spróbować powstrzymać gwałtownie rosnącą inflację pomimo namacalnego ryzyka recesji.

EBC prawdopodobnie przedstawi również więcej szczegółów na temat nowego narzędzia mającego na celu ograniczenie nadmiernego wzrostu rentowności obligacji na peryferiach Europy.

Sytuację dodatkowo skomplikowała zbliżająca się rezygnacja rządu włoskiego.

„Jeżeli EBC podniesie stopę o 25 pb, a jego narzędzie antyfragmentacyjne będzie wiarygodne, euro nie powinno spaść zbyt mocno i pozostać powyżej parytetu” – powiedział Capurso z CBA.

Wcześniej jen zlekceważył oczekiwaną decyzję Banku Japonii o pozostaniu przy ultra-miękkich parametrach polityki, nadal przeciwstawiając się globalnemu trendowi zacieśniania polityki pieniężnej, nawet pomimo wzrostu perspektyw inflacji.

Dolar pozostał na praktycznie niezmienionym poziomie 138,19 jena, osadzając się poniżej 24-letniego maksimum 139,38 tydzień temu.

Funt szterling nadal stabilizował się poniżej 1,20 dolara, ostatnio notując wzrost o 0,15% do 1,1998, ponieważ liczba kandydatów na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii spadła do dwóch, ale oczekuje się, że zwycięzca zostanie ogłoszony nie wcześniej niż 5 września.

Wrażliwy na ryzyko dolar australijski zyskał 0,27% do 0,6908 USD, podczas gdy dolar nowozelandzki wzrósł o 0,13% do 0,6238 USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.