20 maja, 2024

Giełdowa cena paliwa lotniczego ponownie pobiła historyczny rekord. Recenzja

Giełdowa cena paliwa lotniczego ponownie pobiła historyczny rekord.  Recenzja

Moskwa. 8 lipca INTERFAX.RU – Cena wymiany nafty lotniczej odnowiła kolejne historyczne maksimum, zgodnie z danymi Międzynarodowej Giełdy Towarowej w St. Petersburgu (SPIMEX). W wyniku minionego tygodnia handlowego koszt paliwa do silników odrzutowych wzrósł o 0,54%: z 67 922 tys. rubli/t 4 lipca do 68 291 tys. rubli/t. Notowania wykazują stabilny wzrost od kwietnia, w ostatnich dwóch tygodniach przyspieszył.

Opinie ekspertów

Zdaniem Andreya Dyachenko, Głównego Analityka ds. Rynku Makroekonomii, Rynków Naftowych i Produktów Naftowych Petroleum Trading LLC (największego prywatnego handlu paliwami), sytuacja ta związana jest z niedoborem podaży na rynku ze względu na zmniejszony ruch. „Wielkości na giełdzie drastycznie spadły w ciągu roku. Możemy stwierdzić, że producenci znacznie ograniczyli produkcję nafty. To wspiera wysokie ceny” – powiedział Dyachenko.

Ponadto eksportowane są główne ilości paliwa do silników odrzutowych, co ponownie wpływa na deficyt na rynku krajowym. „Taka jest sytuacja gospodarcza: spadek popytu na przewozy krajowych linii lotniczych i historycznie wysokie ceny w rublach skłaniają producentów do eksportu tych niewielkich ilości, aby przynajmniej coś zarobić” – uważa ekspert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.