13 kwietnia, 2024

Ogromne zyski TotalEnergies ożywiają debatę na temat „superzysków”

TotalEnergies osiągnęło ogromne zyski w drugim kwartale, korzystając w pełni ze wzrostu cen ropy i gazu, który nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę, i na nowo rozpalając debatę na temat opodatkowania „superzysków”.

Francuska grupa ponad dwukrotnie zwiększyła zysk netto w drugim kwartale do 5,7 miliarda dolarów, wobec 2,2 miliarda w tym samym kwartale 2021 roku.

„Skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę na rynki energetyczne utrzymywały się w drugim kwartale, a ceny ropy przekroczyły średnio 110 USD za baryłkę w tym kwartale” – skomentował dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanné, cytowany w komunikacie prasowym grupy.

Ten wzrost rynków przynosi korzyści całemu światowemu przemysłowi naftowemu i gazowemu. W ten sposób brytyjski gigant Shell opublikował w czwartek zysk netto pomnożony pięciokrotnie w drugim kwartale do 18 miliardów dolarów.

Te ogromne zyski podsyciły debatę we Francji na temat celowości ich opodatkowania, tak jak zrobiły to Włochy i Hiszpania. Zgromadzenie Narodowe w sobotę jednak wąsko odrzuciło pomysł wprowadzenia podatku od „superprofitów” lub „wyjątkowych zysków” dużych międzynarodowych korporacji – w szczególności koncernów naftowych – pomimo protestów lewicy i skrajnej prawicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.