22 czerwca, 2024

PROGNOZA CEN ZŁOTA: XAU/USD POZOSTAJE W PRZEDZIALE POWYŻEJ 1700 USD

Złoto oscyluje w wąskim paśmie przez pierwszą połowę europejskiej sesji w piątek.
Agresywna podwyżka stóp Fed, podwyższona rentowność amerykańskich obligacji nadal działa jako przeszkoda.
Obawy przed recesją i nastroje związane z odcięciem się od ryzyka oferują pewne wsparcie przy umiarkowanym spadku kursu USD.
Inwestorzy z niecierpliwością czekają na nowe, kierunkowe dane o zatrudnieniu w USA.
Złoto ma problem z uzyskaniem jakiejkolwiek znaczącej trakcji w piątek i huśta się między letnimi zyskami a niewielkimi stratami w pierwszej połowie sesji europejskiej. Jednak XAU/USD udaje się utrzymać powyżej granicy 1700 USD, ponieważ inwestorzy z niecierpliwością czekają na uważnie obserwowane miesięczne dane dotyczące zatrudnienia w USA, aby uzyskać nowy impuls.

Powszechnie znany raport NFP ma zostać opublikowany później, podczas wczesnej sesji w Ameryce Północnej i odegra kluczową rolę w wywarciu wpływu na plany podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. W rzeczywistości rynki wydają się być przekonane, że amerykański bank centralny zaostrzy swoją politykę pieniężną w szybszym tempie, aby ograniczyć inflację i wyceniał kolejną bardzo dużą podwyżkę o 75 pb w listopadzie. Stąd kluczowy raport o rynku pracy pomoże określić kolejny etap kierunkowego ruchu złota.

W międzyczasie jastrzębie oczekiwania Fed nadal wspierają wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i nadal działają jako przeszkoda dla nieopłacalnego żółtego metalu. To powiedziawszy, widoczne jest niewielkie cofnięcie się dolara z okolic tygodniowego maksimum, które wspiera złoto denominowane w dolarach. Poza tym, dominujący nastrój odrzucania ryzyka – pośród rosnących obaw o głębsze globalne spowolnienie gospodarcze – dodatkowo przyczynia się do ograniczenia negatywnych skutków dla bezpiecznego metalu szlachetnego.

Nastroje na rynku pozostają kruche z powodu obaw o trudności gospodarcze wynikające z szybko rosnących kosztów finansowania zewnętrznego. Co więcej, ryzyko dalszej eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego podsyca obawy przed recesją i osłabia apetyt inwestorów na postrzegane bardziej ryzykowne aktywa. Zmierzając do ryzyka związanego z kluczowymi wydarzeniami, mieszane fundamentalne tło powstrzymuje traderów przed obstawianiem agresywnych zakładów wokół złota i prowadzi do przytłumionej/ograniczonej do zakresu akcji cenowej w ostatnim dniu tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.