20 maja, 2024

Rosja planuje uruchomienie krajowej platformy handlu ropą

Rosyjscy urzędnicy i producenci ropy prowadzą rozmowy mające na celu stworzenie globalnego benchmarku dla rosyjskiej ropy. Inicjatywa została pobudzona przez rozmowy o ograniczaniu rosyjskich cen ropy, podało źródło Bloomberga.

Rosja planuje stworzyć swój własny narodowy benchmark ropy, próbując złagodzić zachodnie sankcje i uniknąć ewentualnego ograniczenia cen rosyjskiej ropy.

   Prezydent Rosji Władimir Putin uśmiecha się podczas spotkania z sekretarzem generalnym Organizacji Konferencji Islamskiej (OIC) Ekmeleddinem Ihsanoglu na Kremlu moskiewskim 7 czerwca 2006 r. REUTERS/Szamil Zhumatow

Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że dostawcy ropy w tym kraju i jego bank centralny rozpoczęły rozmowy w sprawie uruchomienia krajowej platformy handlu ropą tej jesieni, podał Bloomberg. Platforma handlowa powinna przyciągnąć wystarczającą liczbę nabywców, aby do połowy 2023 r. rosyjska ropa stała się punktem odniesienia, wraz z ropą WTI i ropą Brent na światowym rynku towarowym.

Rosja przez ostatnie 10 lat próbowała – i jak dotąd bezskutecznie – wyznaczyć punkt odniesienia dla swojej ropy Urals , ale pomysł ten stał się bardziej atrakcyjny dla producentów i polityków po fali sankcji, która dotknęła kraj ze strony USA i krajów zachodnich planowanie ograniczenia cen rosyjskiej ropy.

Ostatnie dyskusje wskazują na zachodnie plany ograniczenia ceny rosyjskiej ropy do 40-60 USD, chociaż rosyjscy urzędnicy jasno powiedzieli, że taka awanturnicza oferta jest absurdalna i „nie powiedzie się” i doprowadzi do odwetu, powodując nawet wzrost cen ropy. wyższy. Według analityków, jeśli tak się stanie, ropa może kosztować nawet 150 dolarów za baryłkę.

Kraj chce teraz sprzedawać jak najwięcej ropy bez żadnych ograniczeń, powiedziały Bloombergowi dwie osoby zaznajomione z tą sprawą. Jedno ze źródeł dodało, że decyzja o wprowadzeniu benchmarku dla ropy była częściowo podyktowana trwającymi negocjacjami dotyczącymi limitu cenowego na szczycie G-7 na początku tego miesiąca.

Aby nowy benchmark został rozpoznany na całym świecie, Rosja musi uporządkować wszelkie niezbędne ramy prawne przed uruchomieniem platformy, czego rząd jeszcze nie zrobił, zgodnie z dokumentem, który wyciekł do Bloomberga. Platforma handlowa będzie również musiała zgromadzić dość wysoki wolumen obrotu, czego kraj nie był w stanie zrobić w przeszłości na innych giełdach towarowych.

Ale Rosja może to zrobić. Pomimo faktu, że Federacja Rosyjska oferowała swoim sojusznikom duże rabaty, w ciągu pierwszych 100 dni od rozpoczęcia operacji specjalnej na Ukrainie kraj ten otrzymał prawie 100 mld USD przychodów z eksportu paliw, a w pierwszym 24 mld USD otrzymał tylko od chińskich i indyjskich nabywców. trzy miesiące NWO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.