20 maja, 2024

UTRZYMUJĄCA SIĘ SPRZEDAŻ USD KONTYNUACJA WSPARCIA KREDYTOWEGO

Dolar amerykański przedłużył swoje korygujące cofnięcie się z dwuletniego maksimum trzeci dzień z rzędu w obliczu cofnięcia się zakładów na bardziej agresywną podwyżkę stóp przez Rezerwę Federalną w lipcu. W rzeczywistości kilku członków FOMC powiedziało w zeszłym tygodniu, że nie są za większą podwyżką stóp, niż wyceniały rynki po publikacji gorącej inflacji konsumenckiej w USA. To z kolei sprowadziło USD do najniższego poziomu od 6 lipca i zapewniło pewne wsparcie parze EUR/USD.

Wiadomości o podwyżce stóp EBC o 50 pb wzmocniły wspólną walutę
Europejski Bank Centralny (EBC) podobno przedyskutuje, czy podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych czy 50 punktów bazowych, aby okiełznać inflację na nadchodzącym posiedzeniu politycznym w czwartek. Raport Reutersa dodał, że decydenci dążą do zawarcia umowy, aby zapewnić pomoc rynkową obligacji krajom takim jak Włochy, jeśli będą przestrzegać zasad Komisji Europejskiej dotyczących reform i dyscypliny budżetowej. Nagłówki gazet spowodowały wzrost rentowności obligacji europejskich wraz z euro. Było to postrzegane jako kolejny czynnik stojący za ostatnią nogą nagłego skoku, którego świadkiem było w ciągu ostatniej godziny.

Obawy przed recesją mogą być przeszkodą dla euro
Inwestorzy nadal obawiają się, że wstrzymanie przepływu gazu z Rosji może wywołać kryzys energetyczny w strefie euro. Mogłoby to wciągnąć gospodarkę regionu szybciej i głębiej w recesję , ograniczając jeszcze bardziej zdolność EBC do podnoszenia stóp procentowych. Ryzyko gospodarcze może powstrzymać byki przed stawianiem agresywnych zakładów wokół wspólnej waluty i powstrzymać wszelkie dalsze wzrosty ceny EURUSD, przynajmniej na razie.

Jastrzębie oczekiwania Fedu ograniczą straty w USD
Z drugiej strony oczekuje się, że Fed w dalszym ciągu dokona większej podwyżki stóp w dalszej części roku, aby powstrzymać inflację, która w czerwcu przyspieszyła do nowego czteroletniego maksimum. Spekulacje nadal wspierały wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i sprzyjały perspektywom pojawienia się pewnych spadków cen wokół dolara. Może to dodatkowo przyczynić się do ograniczenia wzrostu ceny EURUSD. Dlatego rozsądnie będzie poczekać na silną kontynuację zakupów przed pozycjonowaniem się na przedłużenie niedawnego ożywienia z obszaru 0,9950, czyli najniższego poziomu od grudnia 2002, który dotknął w zeszłym tygodniu.

Handlowcy patrzą na CPI w strefie euro, dane z amerykańskiego rynku nieruchomości
Wtorkowy wykaz gospodarczy zawiera publikację ostatecznego Zharmonizowanego Indeksu Cen Konsumpcyjnych (HICP) dla strefy euro oraz danych z amerykańskiego rynku nieruchomości – Pozwolenia na budowę i Rozpoczęcie Budów. To, wraz z rentownościami obligacji amerykańskich, może wpłynąć na dynamikę cen USD i umożliwić inwestorom wykorzystanie krótkoterminowych okazji wokół pary EURUSD.

Kurs EURUSD może teraz napotkać pewien opór w pobliżu regionu 1,0275-1,0280 przed granicą 1,0300. Tuż za nią znajduje się górna granica krótkoterminowego kanału opadającego rozciągającego się od końca maja, obecnie wokół obszaru 1.0320, który, jeśli zostanie usunięty, będzie postrzegany jako nowy impuls dla byków. Para może następnie przyspieszyć tempo i dążyć do odzyskania okrągłej liczby 1,0400.

Z drugiej strony, wydaje się, że poziom 1.0200 chroni teraz natychmiastowy spadek, który w przypadku przebicia może sprowadzić cenę EURUSD z powrotem do regionu 1.0155-1,0145. Niewielka dalsza sprzedaż zanegowałaby wszelkie krótkoterminowe pozytywne nastawienie i uczyniła parę podatną na przebicie poniżej poziomu 1,0100. Kolejny spadek odsłoniłby rynek parytetowy i dołek YTD, w okolicach 0,9950.

Cena EURUSD: odwrócenie celu na 1,0340 miesięcznego oporu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.