13 kwietnia, 2024

2 akcje spółek technologicznych z wypłatą dywidendy do natychmiastowego zakupu

Kiedy myślisz o dywidendach, być może przychodzą ci na myśl wolno działające firmy przemysłowe lub fundusze inwestycyjne REIT . Większość spółek wypłacających dywidendy ma przed sobą niewiele możliwości rozwoju, ale co, jeśli chcesz znaleźć akcje, które wypłacają dywidendę i mają przed sobą atrakcyjny potencjał?

Apple (NASDAQ: AAPL) i Nvidia (NASDAQ: NVDA) pasują do tego pudełka. Te dwie firmy mają solidne modele biznesowe, które pozwoliły im dostrzec ogromną rentowność i generowanie gotówki. Firmy te wykorzystują tę gotówkę do odkrywania potencjalnie lukratywnych przestrzeni i płacą inwestorom dywidendę za ich cierpliwość.

Oto dlaczego inwestorzy długoterminowi powinni rozważyć skorzystanie z tych wspaniałych ofert.

  1. Jabłko
    As one of the largest companies in the world, it’s not all that surprising that Apple has enough cash flow to pay a dividend. The company has a dividend yield of 0.61%, which is small but represents over 14% of its net income. In the first six months (ended March 26, 2022) of its fiscal year, the company generated almost $60 billion in net income and $70 billion in free cash flow. The company uses this to buy back lots of stock and reinvest into its business; yet, there’s still enough cash left over for this dividend.

W jakie możliwości inwestuje Apple? Jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów eksplorowanych przez Apple jest rzeczywistość rozszerzona. Plotki głoszą, że Apple opracowuje gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) i okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR) , które ukażą się odpowiednio w 2023 i 2024 roku. Biorąc pod uwagę, że Apple zatrudnia pracowników w przestrzeni AR/VR, plotki się rozchodzą.

Według Allied Market Research rynek AR/VR do 2030 r. będzie wart ponad 450 miliardów dolarów, co może pozwolić Apple na prosperowanie, biorąc pod uwagę niezrównaną siłę jego marki. Dodatkowo, jeśli te produkty połączą się z wcześniej istniejącymi produktami, może to wzmocnić jego solidny ekosystem, ułatwiając obecnym klientom Apple przyjęcie okularów AR/VR.

Głównym zmartwieniem Apple jest jego rozmiar. Obecnie jest warta 2,4 biliona dolarów, więc aby firma mogła w ciągu najbliższej dekady osiągać najlepsze na rynku zwroty, prawdopodobnie musiałaby urosnąć ponad 3 biliony dolarów – bijąc swój własny rekord największej firmy w historii pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to z pewnością możliwe, ale pobicie tego rekordu dużą marżą nie jest czymś, czego inwestorzy powinni oczekiwać.

Apple jest jednak wyceniany blisko najniższej wyceny od początku 2020 r. przy 24-krotnych zarobkach. Chociaż ten biznes może nie przynieść 1000% zwrotu w ciągu następnej dekady, prawdopodobnie zapewni stabilne zyski, ekspozycję na wschodzącą branżę VR i niezłą dywidendę, która prawdopodobnie wzrośnie, gdy firma będzie nadal tryskać gotówką. Z tych powodów możesz chcieć upewnić się, że masz tę podstawową technologię w swoim portfolio.

  1. Nvidia
    Nvidia może nie jest pierwszą akcją, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o dywidendzie, ale z zyskiem 0,10% jest jej płatnikiem. Co więcej, w przyszłości może się to zwiększyć, biorąc pod uwagę, że spółka wypłaca w formie dywidendy zaledwie 4% zysku netto.

Zamiast tego większość jego gotówki jest kierowana na kapitalizację miejsca na żetony. Nvidia jest liderem w dziedzinie procesorów graficznych do gier (GPU), z ponad 200 milionami graczy korzystających z jej kart graficznych GeForce. Jednak dominuje również w innych segmentach. Firma ma 90% udziału w grafice dla stacji roboczych na rynku profesjonalnych wizualizacji, a 71% z 500 najlepszych superkomputerów polega na chipach Nvidii.

Firma chce również zyskać popularność w rozwijających się segmentach, takich jak sztuczna inteligencja przedsiębiorstw i oprogramowanie omniverse. Łącząc wszystkie te segmenty, Nvidia widzi branżę wartą 1 bilion dolarów. Dlatego może mieć sens, że większość z jego 9,5 miliarda dolarów w 12-miesięcznym dochodzie netto zostanie wydana tutaj, a nie na dywidendę.

Choć szansa dla Nvidii wygląda na lukratywną, nie jest pozbawiona ryzyka. Firma ma do czynienia z silną konkurencją ze strony firm takich jak Intel i Advanced Micro Devices – które również generują dużo gotówki. Można śmiało powiedzieć, że będzie to zacięta walka o zdobycie udziału, ale biorąc pod uwagę, jak duże są te segmenty, niekoniecznie będzie to scenariusz, w którym zwycięzca bierze wszystko.

Drugim ryzykiem do monitorowania jest wycena firmy. Przy 42-krotnych zyskach Nvidia nie jest tania, a inwestorzy mogą spodziewać się wielokrotnej kompresji.

Jednak Nvidia wygląda zbyt dobrze, aby ją teraz przegapić. Firma może szybko się rozwijać w perspektywie długoterminowej, biorąc pod uwagę jej ogromny potencjał. Dodatkowo, w miarę wzrostu udziałów Nvidii, może zdecydować się na zwiększenie dywidendy, czyniąc ją jeszcze bardziej atrakcyjną jako gra dywidendowa. Cierpli inwestorzy, którzy chcą zobaczyć wysoki wzrost i rosnącą dywidendę w dłuższej perspektywie, powinni rozważyć dodanie Nvidii do swojego portfela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.