20 maja, 2024

KOREA POŁUDNIOWA: BOK PODNIÓSŁ STOPĘ O 50 PB – UOB

„Bank Korei (BOK) podniósł referencyjną stopę bazową o 50 pb do 2,25% na dzisiejszym posiedzeniu (13 lipca), zgodnie z oczekiwaniami. To pierwszy raz, kiedy BOK podniósł się o 50 pb i jest to szósta podwyżka od sierpnia 2021 r. z łączną podwyżką o 175 pb od tego czasu”.

„Gubernator Rhee Chang-yong powiedział, że decyzja była jednogłośna, ale podwyżka o 50 punktów bazowych była 'wyjątkiem’, co wskazuje, że 'pożądane’ będzie utrzymanie przyszłej podwyżki stóp w klipach o 25 punktów bazowych. Ostrzegł jednak, że stanowisko może się zmienić, jeśli nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, które gwałtownie zwiększą ryzyko inflacji. Warto zauważyć, że rząd intensyfikuje również środki mające na celu powstrzymanie inflacji, takie jak rozszerzenie zerowej taryfy kontyngentowej na importowane artykuły spożywcze”.

„BOK podkreślił również swoją opinię na temat wyższej inflacji i niższej prognozy wzrostu na ten rok, w porównaniu z prognozami z maja”.

„Przy założeniu, że inflacja osiągnie szczyt w drugiej połowie 22, podtrzymujemy naszą prognozę powrotu BOK do podwyżki o 25 pb na pozostałe posiedzenia w tym roku w sierpniu, październiku i listopadzie, aby do końca roku sprowadzić bazową stopę referencyjną do 3,00%. Przy spodziewanym umiarkowanym poziomie inflacji w przyszłym roku BOK prawdopodobnie pozostanie bez zmian, a nawet zacznie obniżać stopy procentowe, jeśli wzrośnie ryzyko wzrostu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.