20 maja, 2024

Na co zwrócić uwagę w okolicach USD

Indeks pchnął w górę i osiągnął nowe maksima cyklu powyżej 109,00 w czwartek. Warto jednak zauważyć, że ostatnie gwałtowne ruchy dolara są w dużej mierze odpowiedzią na przyspieszony spadek euro i utrzymującą się niepewność wokół potencjalnej recesji na starym kontynencie.

Oczekuje się, że dalsze wsparcie dla dolara będzie pochodzić z dywergencji Fed w stosunku do większości swoich kolegów z G10 (zwłaszcza z EBC) w połączeniu z atakami geopolitycznego wrzenia i ponownym pojawieniem się awersji do ryzyka wśród inwestorów. Z drugiej strony, gadanina rynku o potencjalnej recesji w USA może tymczasowo osłabić trajektorię trendu wzrostowego dolara.

Najważniejsze wydarzenia w USA w tym tygodniu : sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, nastroje konsumenckie Flash, zapasy biznesowe (piątek).

Najważniejsze kwestie dotyczące tylnego kotła : Twarde/miękkie/miękkie? lądowanie gospodarki USA. Eskalacja wzburzenia geopolitycznego wobec Rosji i Chin. Bardziej agresywna ścieżka stóp Fed w tym roku i 2023. Konflikt handlowy USA-Chiny. Przyszłość planu Bidena Build Back Lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.