22 czerwca, 2024

Oczekiwana podwyżka stóp o +50 pb od RBA na następnym posiedzeniu 2 sierpnia

  • Od jakiegoś czasu przewidujemy, że Zarząd zdecyduje się na czwartą podwyżkę stóp z rzędu i trzecią podwyżkę stopy gotówkowej o 50 pb.

Analitycy banku rozwijają to:

  • Oznacza to szybkie ponowne zaostrzenie polityki. W 1994 r. Zarząd podjął decyzję o zwiększeniu stopy gotówkowej o 275 pb na trzech posiedzeniach (w odstępach pięciomiesięcznych) z dwoma ruchami o 100 pb i jednym o 75 pb. Poza tym epizodem i pojedynczym wzrostem o 50 pb podczas zacieśniania polityki pieniężnej w latach 1999-2000, obecny cykl jest pierwszym podniesieniem stopy gotówkowej o 50 pb lub więcej od 1990 r.
  • Rada wskazała w protokole z lipcowego posiedzenia, że ​​„poziom stóp procentowych był nadal bardzo niski jak na gospodarkę o napiętym rynku pracy i stojącą w obliczu okresu wyższej inflacji”.
  • Rada będzie miała jeszcze cztery posiedzenia w tym roku, aby osiągnąć docelową stopę pieniężną bez konieczności powrotu do bardziej agresywnej polityki, którą widzieliśmy za granicą, ze strony banków centralnych, które mają bardziej ograniczoną liczbę posiedzeń i gospodarek, które są mniej wrażliwe na bank centralny stopa polisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.