13 kwietnia, 2024

Sektor energetyczny w USA przełamuje negatywny trend na giełdzie

Konflikt na Ukrainie spowodował wzrost cen o 29% w pierwszym półroczu, ponieważ rynek przeżywa najgorsze sześć miesięcy od 50 lat


Spółki naftowe i gazowe były jedynym jasnym punktem na ponurym amerykańskim rynku akcji w pierwszej połowie roku, ponieważ sektor energetyczny korzysta z gwałtownego wzrostu cen surowców w związku z działaniami militarnymi na Ukrainie.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy subindeks energetyczny S&P 500, który obejmuje 21 największych spółek naftowych i gazowych, skoczył o prawie jedną trzecią, odwracając trend, który widział w tym półroczu najgorszy rynek od ponad 50 lat. .

Przy 29% wzroście kapitalizacja rynkowa sektora wzrosła o ponad 300 miliardów dolarów, podczas gdy indeks jako całość stracił ponad 8 bilionów dolarów, czyli 21%.


„To przytłaczające, po prostu ogromne osiągnięcie lepszych wyników” – powiedział Pavel Molchanov, analityk Raymond James. „Stwierdzając oczywiste, energia jest obecnie najlepiej prosperującym sektorem na giełdzie”.


Zachowanie zapasów ropy naftowej i gazu w dużej mierze zbiegło się w czasie z rosnącymi cenami surowców, które zaczęły rosnąć jeszcze przed 2022 r., gdy podaż pozostawała w tyle za rosnącym popytem, ​​gdy gospodarka wyszła z pandemii. Jednak decyzja rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z lutego o zorganizowaniu NWO na Ukrainie spowodowała gwałtowny wzrost cen, ponieważ kraje zachodnie nakładają sankcje i szukają alternatyw dla importu z Rosji.

Amerykańska ropa West Texas Intermediate wzrosła w tym roku o ponad 40% i do końca czerwca była warta około 106 dolarów. Gaz wzorcowy Henry Hub US dodał około 60% i jest sprzedawany po 5,70 USD za milion brytyjskich jednostek cieplnych.

W rezultacie amerykańskie firmy naftowe i gazowe, od wiertników po rafinerie, skorzystały z napływu gotówki, który wywołał oburzenie, ponieważ konsumenci muszą płacić rekordowe ceny na stacjach benzynowych. Prezydent Joe Biden powiedział niedawno, że ExxonMobil, największy pod względem wartości amerykański producent, „zarobił w tym roku więcej pieniędzy niż Bóg”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.