22 czerwca, 2024

RBI SPODZIEWA SIĘ PODWYŻSZENIA STOPY REPO O 35 PB DO 5,25%

Analitycy TD Securities (TDS) przedstawili krótką zapowiedź decyzji indyjskiego Banku Rezerw (RBI) w sprawie polityki pieniężnej, która ma zostać ogłoszona w piątek. Powszechnie oczekuje się, że bank centralny ogłosi trzecią z rzędu podwyżkę stóp procentowych, ponieważ rynki wydają się podzielone co do wielkości podwyżki.


„Oczekujemy, że RBI podniesie stopę repo o 35 pb do 5,25% (wobec 5,40%), przechodząc do bardziej wyważonego tempa podwyżek na posiedzeniu 5 sierpnia po podwyżce o 90 pb w maju i czerwcu i wprowadzeniu depozyt na koniec dnia na wycofanie nadwyżki płynności w kwietniu. Ryzyka skłaniają się ku większemu ruchowi, ale uważamy, że RBI będzie chciał złagodzić tempo zaostrzania postępowań, ponieważ inflacja prawdopodobnie osiągnęła szczyt”.

„Inflacja CPI spadła z kwietniowego maksimum 7,8%, ale pozostaje znacznie powyżej 2-6% docelowego przedziału RBI. Żywność i energia były głównymi czynnikami wpływającymi na CPI, podobnie jak w większości krajów, ale w zeszłym miesiącu nastąpiło niewielkie osłabienie tych składników i spodziewamy się, że będzie to kontynuowane w nadchodzących miesiącach”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.