20 maja, 2024

Szef Banku Centralnego nie widzi trendu deflacyjnego

Bank Rosji nie widzi trendu deflacyjnego i proponuje ocenę dynamiki wskaźnika w ujęciu rocznym, podczas gdy mówimy o korekcie cen po znacznym wzroście w lutym-marcu, powiedziała prezes banku centralnego Elvira Nabiullina na Konferencja prasowa.

„Nie widzimy takiego trendu, nie widzimy żadnego trendu deflacyjnego” – powiedziała – „Powtarzę to jeszcze raz, cały czas o tym mówimy, że deflacja to wciąż stały spadek cen, to trzeba zmierzyć, trzeba spojrzeć na roczne wskaźniki inflacji. Nasza roczna inflacja jest nadal na poziomie dwucyfrowym, a obniżki cen w niektórych tygodniach i miesiącach to dość powszechna sytuacja w naszym kraju.

„Zwykle wiemy, że mamy obniżki cen, gdy spadają ceny owoców i warzyw. Ale tym razem w czerwcu spadek ogólnego wskaźnika cen był w dużej mierze zasługą nas i powtarzam raz jeszcze, pozostajemy przy z tego punktu widzenia – ze znaczną korektą cen po bardzo znaczącym, silnym wzroście cen w okresie luty-marzec” – zauważył Nabiullina.

„Ale nie widzimy żadnego wyłaniającego się trendu trwałej deflacji” – podkreśliła.

22 lipca Bank Centralny obniżył prognozę inflacji w kraju na 2022 r. do 12-15% z 14-17% oczekiwanych w czerwcu. Utrzymał prognozę inflacji na 2023 r. na poziomie 5-7%. Bank Centralny również nadal spodziewa się powrotu inflacji do celu 4% w 2024 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.