20 maja, 2024

USA odcięte od dolarów Sbierbank i VTB

Wraz z FC Otkritie, Sovcombankiem i Novikombankiem objęły je nowe amerykańskie sankcje z zakazem pracy przez konta korespondenckie w Stanach Zjednoczonych.
Najostrzejsze sankcje – z całkowitą blokadą aktywów w Stanach – są przewidziane dla VTB.

„To przetnie najważniejszą arterię rosyjskiego systemu finansowego. Po nałożeniu tych sankcji aktywa znajdujące się w posiadaniu amerykańskich instytucji finansowych zostaną natychmiast zamrożone i niedostępne dla Kremla” – powiedział w czwartkowym komunikacie OFAC, ramię sankcyjne Departamentu Skarbu USA.

VTB jest jednym z największych banków, jakie kiedykolwiek zostały objęte sankcjami USA blokującymi. Jej aktywa szacowane są na 19,5 bln rubli (229 mld USD), a depozyty indywidualne na 5,1 bln.
Podejmując działania przeciwko bankowi, Stany Zjednoczone wysyłają „silny sygnał”, że zamierzają spełnić obietnicę „wyrządzenia poważnych szkód” rosyjskiej gospodarce.
Aktywa Sbierbanku, w przeciwieństwie do VTB, nie są blokowane. Ale bank straci też możliwość pracy przez amerykańskie konta korespondenckie.
„W ciągu 30 dni OFAC wymaga, aby wszystkie amerykańskie instytucje finansowe zamknęły wszystkich korespondentów lub za pośrednictwem kont Sberbank i odrzuciły wszelkie przyszłe transakcje z udziałem Sberbanku lub jego spółek zależnych zagranicznych instytucji finansowych. Płatności, które Sberbank próbuje przetworzyć w USD dla swoich klientów, od technologii po transport, zostaną anulowane lub odrzucone, gdy płatność dotrze do amerykańskiej instytucji finansowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.