20 maja, 2024

Francja Lipiec końcowy dla usług PMI 53,2 vs 52,1 prelim

Złożony PMI 51,7 vs 50,6 prelim
Niewielka rewizja wyższa od wstępnych szacunków, ale odczyt usług jest nadal najsłabszy od stycznia, a wzrost nowych firm spadł do najniższego poziomu od 15 miesięcy. Wskazuje to na pogarszające się warunki popytu i oznacza znaczny problem dla francuskiej gospodarki na początku trzeciego kwartału. S&P Global zauważa, że:

„Gospodarka usług jest wyraźnie na ścieżce spadkowej, ponieważ wzrost spadł do najsłabszego tempa od czasu zakłóceń Omicron na początku 2022 roku.

„Biorąc to w parze z gwałtownym spadkiem francuskiej produkcji przemysłowej, francuska gospodarka odnotowała w lipcu najsłabsze wyniki od kwietnia 2021 r. Oczywiste jest, że wysoka inflacja w Europie niszczy popyt, a komentarze panelowe z obu badań podkreślają wahanie wśród klientów w chwili obecnej poziomy cen.

„Perspektywy dla francuskiej gospodarki zostały jeszcze bardziej zachmurzone w zeszłym tygodniu, ponieważ rośnie ryzyko kryzysu dostaw energii w Europie. W połączeniu z rosnącymi stopami procentowymi i uporczywie wysokimiinflacja, trudno jest przewidzieć, czy francuska gospodarka wyrwie się z obecnej trajektorii spadkowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.