20 maja, 2024

USD/TRY WYCOFUJE SIĘ Z ROCZNEGO SZCZYTU W POBLIŻU 18.00 PRZY ŁAGODNIEJSZYM USD, OBAWACH CBRT O INFLACJĘ

USD/TRY równoważy wczesne zyski, gdy DXY odnawia trzytygodniowe minimum.
CBRT podniosła roczne prognozy inflacji do 60,4% wobec 42,8% oczekiwanych w kwietniu.
„Recesja techniczna” obniża rentowność amerykańskich obligacji skarbowych, wyprzedzając preferowany przez Fed wskaźnik inflacji.
Kurs USD/TRY wydłuża cofnięcie od szczytu w ciągu dnia, aby odrobić dzienne zyski w okolicach 17,93 we wczesnych piątkowych godzinach porannych w Europie. W ten sposób para turecka lira (TRY) uzasadnia słabość szerokiego dolara amerykańskiego, próbując przezwyciężyć niedźwiedzie nastawienie wywołane przez kwartalny raport o inflacji Centralnego Banku Republiki Turcji (CBRT).

To powiedziawszy, indeks dolara amerykańskiego (DXY) spada do najniższego poziomu od 5 lipca, ponieważ rentowności obligacji skarbowych pozostają pod presją około trzymiesięcznego minimum w obliczu obaw o recesję. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w USA wyhamowują odreagowanie wczesnej sesji azjatyckiej, jednocześnie spadając do nowego minimum od kwietnia, najpóźniej blisko 2,66%.

W czwartek wstępne odczyty produktu krajowego brutto (PKB) w USA za drugi kwartał (Q2) 2022 r. wskazywały na „techniczną recesję”, ponieważ roczne dane spadły po raz drugi z rzędu. Biorąc pod uwagę obawy o spowolnienie gospodarcze, jastrzębie z Fed mogą być zmuszone do przemyślenia szybszych/cięższych podwyżek stóp, co z kolei ciąży na dolarze amerykańskim. Wcześniej w tym tygodniu prezes Fed Jerome Powell dokuczał „neutralnym stopom” i utopił dolara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.